Osvědčené rozdružovače Kverneland

Novinka - Kverneland 863 Pro

odeslat přátelům
autor: vomela
publikováno: 18.10.2021

Tento rok na agrosalóne „Země živitelka” predstavila spoločnosť KVERNELAND GROUP CZECH nový model rozdružovača balíkov Kverneland 863 Pro, ale aj iné modely rozdružovačov značky Kverneland.

Rozdružovače sú stroje, pri ktorých je pomerne ľahko na prvý pohľad povedať aký kvalitný stroj je a človek hneď vidí, čo je výsledkom jeho snaženia. Pri lisoch je to kvalitne utiahnutý balík a pri rozdružovači zase zvláštny pocit napätia, či aj zlisovaný balík primrznutej senáže rozdružovač zvládne. Je to určite iné, ako napríklad pri zhrňovači alebo obracači. Tam výsledná kvalita práce nemusí byť na prvý pohľad úplne očividná.

Metací kanál
V dnešnej dobe sú rozdružovače Kverneland v prevedení 850PRO (rada, ktorá je najluxusnejšia a najpredávanejšia) štandardne vybavené aktívnymi protihráběmi ktoré zabezpečia, aby sa neupchal metací kanál. Najnovšia rada 860PRO má tento problém vyriešený systémom, že pokiaľ sa metacie koleso nedostane do optimálnych otáčok, je odmietací bubon v pasívnej pracovnej pozícií a k jeho roztočeniu dôjde až našponovaním klinového trojremeňa pohonu. Nie vždy tomu tak bolo, s čím prichádzali aj problémy so zadusením stroja. V dnešnej dobe toto nebezpečie v podstate eliminuje jedno z dvoch spomínaných technických riešení firmy Kverneland.

Odstránená najväčšia slabina
Práca s rozdružovačmi Kverneland je ľahká. Keď je treba masu plošne rozprestrieť na nachystanie podstielky, hlavná prevodovka sa mechanicky prepne na „zajaca” a tým sa docieli pri otočnom metači o 260 stupňov rovnomerné uloženie podstielky v dĺžke až do 25 metrov. Naopak, ak by sme chceli zakrmovať alebo minimalizovať prašnosť v stajni, prepneme prevodovku na „korytnačku” a materiál bezpečne dopravíme do cieľového miesta. Toto zariadenie sa montuje na všetky stroje. Veľkou zmenou prešla aj koncovka metača, ktorá je 4x zalomená a tým sú jej jednotlivé diely lomené v minimálnych uhloch, čo znižuje nebezpečie upchania. Zvlášť, pri potrebe rýchleho rozmetania balíku a tým aj maximálnej dávky.

Podlahový dopravník je tvorený robustnou reťazou s priečkami pre dopravu aj veľmi ťažkých balíkov. Slabinou boli v minulosti vodiace kladky dopravníku. Výrobca ale nahradil jednoduché silonové kladky reťazí kladkami so zvýšenou odolnosťou a tým túto slabinu navždy vyriešil.

Lanká nahradila elektronika
V minulosti nebolo elektrické ovládanie bežnou vecou. Vtedajšie ovládanie pomocou bovdenových laniek sa už dneska nepoužíva. Namiesto toho, sa používa ovládanie stroja z kabíny traktoru pomocou ovládacieho boxu. Elektrické ovládanie je doplnené aj veľmi prínosným doplnkovým ovládaním namontovaným priamo na boku stroja. Pokiaľ je možné zvonka otvárať zadné nakladacie dvere, je nakladanie balíkov jednoduché. A keď k tomuto ovládaču ešte pribudlo ovládanie posúvania podlahového dopravníku, nakladanie balíkov do rozdružovača sa stalo „hračkou.”

Zadné nakladacie dvere majú niekoľko otvorov, kam je možné po prerezaní povrazov alebo siete, priviazať obalový materiál. Balík sa potom pri zatváraní dverí a následnom posunutí pekne sám „vyvlečie.”

Pravidelná údržba

Rozdružovače nie sú nijak zložité stroje, ale ako každý stroj, potrebujú pravidelnú údržbu. Každý deň by bolo vhodné namazať aspoň kĺby homokinetického kardanového náhonu. Občas je treba dotiahnuť šponovacie kladky podlahového dopravníku a napínací systém klinových remeňov pohonu odmietacieho bubnu. Ten zároveň slúži aj ako posledná poistka pokiaľ sa vo frézovanom balíku objaví cudzie teleso (napríklad kúsok betónového stĺpu). Určite sa odporúča vymeniť zhorené klinové remene ako kupovať nový stroj.

Za dobu, kedy sa tieto stroje začali hlásiť o svoje miesto na trhu s poľnohospodárskou technikou v Českej republike, sa podarilo umiestniť viac ako 400 týchto rozdružovačov medzi poľnohospodárov, ktoré im pomáhajú v neľahkej práci hlavne tam, kde ešte nezanevreli na živočíšnu výrobu a to je určite dobrá správa a výsledok kvalitnej práce.

 

 

Použité foto: https://sk.kverneland.com/Rozdruzovace-balikov/Rozdruzovace
Zdroj: Zemědělec 39/2021, článek Vladislav Fuka:
https://www.zemedelec.cz/casopis/zemedelec-39-2021/

 

Další zajímavé články:


Modernizace nesených pluhů Kverneland
Kverneland Group je výrobce zemědělské techniky s dlouhou tradicí. Na začátku to byla malá dílna, v níž zakladatel vyráběl nože a nůžky pro zákazníky z blízkého okolí...

Pokračování zde.


Presnosť a efektívnosť pre okamžitú návratnosť
Presná sejba s GPS, GEOCONTROL a GEOSEED v kombinácii s Monopill e-drive II je hlavný krok smerom k presnosti a úspore nákladov. Tieto stroje sú všetky vybavené technológiou ISOBUS...

Pokračování zde.


Nová generácia pluhov, inovácie, ktoré sa počítajú
Všechny hlavní plodiny potřebují perfektní přípravu půdy. Komfortní používání pluhu v provozu, ale i při přepravě je v moderním zemědělství nutností. Pluh musí být robustní a s dlouhou životností...

Pokračování zde.

 

Video



 

 

Fotogaléria

 


<< späť

 

Kontakt

BISO SCHRATTENECKER s.r.o.

středisko Oborín, Hospodársky dvôr,
SK - 076 75 Oborín,
Slovak Republic.

telefon: +421 902 944 273
email: info@biso.eu

www.bisooborin.sk

Značky, ktoré ponúkame BISO Kubota New Holland Case IH Steyr Maschio Gaspardo VIGOLO Kverneland WEAVING STRAUTMANN BARGAM WTC Písečná VAIA STOLL Olimac CIMA Antonio Carraro GOLDONI LaCruz Freilauber Agrofer Spapperi UV Boosting AGROSE KAYHAN SMS Rokycany Sukov CAST Celikel WRAG PELLENC Krone McConnel